post image

5 mitów na temat aktywności fizycznej

W obecnych czasach mamy dostęp do wielu źródeł informacji. Nie każda informacja jest jednak prawdziwa. Wielokrotnie przekazana fałszywa wiadomość po pewnym czasie zostaje uznana za prawdę. Nie jest to problem w przypadku nieznaczących faktów, jeśli chodzi jednak o informacje na temat aktywności fizycznej, błędne przekonanie może mieć negatywny wpływ na Twój organizm. Warto zapoznać się z najważniejszymi mitami na temat aktywności fizycznej.

1.     Aby zauważyć progres, należy ćwiczyć z większym obciążeniem

Zawsze należy dobierać obciążenia w zależności od swojego poziomu. Jeśli myślimy, że większe obciążenie sprawi, że szybciej zbudujemy naszą sylwetkę lub stracimy zbędne kilogramy, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Jeżeli obciążenia są zbyt duże, ćwiczenia będą wykonywane nieprawidłowo. W związku z tym przykładowo dokładanie dodatkowych kilogramów na sztandze może zakończyć się kontuzją. Jeśli jesteś osobą początkującą również należy zacząć od małego obciążenia i dopiero z czasem je stopniowo zwiększać.

2.     Brzuszki sposobem na piękny brzuch

Owszem, brzuszki są dobrym ćwiczeniem na wyrzeźbienie mięśni brzucha. Nie zapominajmy jednak o tkance tłuszczowej, która je otacza. Nawet setki brzuszków nie zlikwidują warstwy tłuszczu, która zasłania sześciopak. Aby faktycznie uzyskać piękny brzuch należy wykonywać całe treningi cardio, interwałowe, a także stosować odpowiednią dietę i prowadzić zdrowy tryb życia.


Odkryj aktywności sportowe w Twojej okolicy


3.     Jeśli przestanę trenować, moje mięśnie zmienią się w tłuszcz

Tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa to zupełnie inne tkanki, zbudowane z różnych komórek. Jeśli przestaniesz trenować, Twoje mięśnie staną się słabsze i stracą swoją masę, ale nie zmienią się w tłuszcz.

4.     Trenując na zewnątrz zimą, narażam się na przeziębienie

Nic bardziej mylnego. Niska temperatura sama w sobie jest dobra dla zdrowia, ponieważ komórki układu immunologicznego, odpowiedzialne za zwalczanie infekcji, produkują się szybciej w niskich temperaturach. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie produkują się natomiast w wysokim temperaturach, najczęściej w ciepłych, niewietrzonych pomieszczeniach. Warto podkreślić też, że ćwicząc w niskich temperaturach, hartujemy nasz organizm. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju, aby nie przegrzać ani nie wychłodzić organizmu.

5.     Efektywny trening musi być długi

Może się wydawać, że długotrwały trening przynosi najwięcej efektów. Prawda jest jednak taka, że wyjątkowo skuteczne są krótkie, intensywne interwały (treningi HIIT). Trwają od 10 do 30 minut i spalają mnóstwo kalorii. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem ze znalezieniem wolnego czasu na ćwiczenia. Więcej o treningu HIIT przeczytasz tutaj.