post image

4 mity dotyczące treningu siłowego kobiet

Panuje błędne przekonanie, że kobiety wybierają się na siłownię tylko w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Warto mieć świadomość, że przedstawicielki płci pięknej również lubią dbać o swoje ciało, zdrowie i kondycję fizyczną. Między innymi właśnie dlatego wybierając się na siłownię, podejmują się treningu siłowego. Istnieje jednak wiele przekonań, które sprawiają, że kobiety powstrzymują się przed ćwiczeniami z obciążeniem. Które z nich to mity?

1.     Trening siłowy sprawi, że będę wyglądać jak mężczyzna

Najpopularniejszy mit dotyczący treningu siłowego dla kobiet. Wiele kobiet boi się, że używanie sztag, hantli i skomplikowanych urządzeń z obciążeniem sprawi, że uzyskają atletyczną sylwetkę i zatracą kobiecość. Należy pamiętać, że układ hormonalny kobiet nie pozwala na duże przyrosty masy mięśniowej, tak jak odbywa się to w przypadku mężczyzn. Wykonywanie ćwiczeń siłowych wysmukli i wyrzeźbi sylwetkę, przez co kobiece ciało będzie jeszcze atrakcyjniejsze.

2.     Ćwicząc z obciążeniem jestem bardziej narażona na kontuzje i urazy

Nieumiejętne używanie przyrządów do ćwiczeń faktycznie może doprowadzić do kontuzji. Warto jednak mieć świadomość, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wzmacnia mięśnie, ścięgna, stawy i więzadła. Ćwiczenia wzmacniające nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn.


Czytaj również: Jak prawidłowo się rozciągać?


3.     Trening siłowy NIE pomoże mi spalić kalorii

Nic bardziej mylnego. Prawidłowo przeprowadzony trening siłowy pozwoli spalić ogromną ilość kalorii. Pamiętajmy o tym, że przy procesie odchudzania liczy się każda aktywność fizyczna. Trening siłowy połączony z rozsądną dietą może więc przynieść więcej korzyści nawet niż HIIT (trening interwałowy) czy cardio.

4.     Jestem za słaba na trening siłowy

Brak siły jest najczęstszą wymówką kobiet, jeśli chodzi o podjęcie treningu siłowego. Obawa przed dużymi obciążeniami jest zupełnie normalna. Pamiętajmy jednak, że od czegoś należy zacząć aby tę siłę zbudować. Na początku treningi powinny obejmować ćwiczenia z małym obciążeniem i należy je zwiększać stopniowo. Kiedy wzmocnimy się na tyle, że poczujemy się pewniej, możemy dołączyć cięższe obciążenie.