post image

3 porady, jak nabrać masy mięśniowej

Częstym problemem szczupłych mężczyzn udających się na siłownię jest brak przyrostu masy mięśniowej. Jedzą dużo, wykonują ćwiczenia na określone partie ciała, a w dalszym ciągu są niezadowoleni z budowy ciała. Chcą przytyć, ale szybka przemiana materii i podłoże genetyczne sprawiają, że nadal są „chudzielcami”. Nie powinien być to jednak powód do zmartwień. Prawda jest taka, że nawet najszczuplejszy facet może zdrowo i stosunkowo szybko nabrać masy mięśniowej.


1.     Odpowiednia dieta

Bardzo ważne jest rozplanowanie posiłków. Organizmowi powinno zostać dostarczone odpowiednie paliwo w postaci pełnowartościowego białka, z którego zbuduje wymarzoną muskulaturę, oraz „dobrych” węglowodanów i tłuszczy, dzięki którym nie zabraknie mu sił podczas treningów. Dzień należy zaplanować tak, by zjeść 5-6 posiłków, co około 3 godziny. Największe porcje węglowodanów powinny znaleźć się w śniadaniu i w posiłku, zjedzonym od razu po zakończeniu wysiłku.


Sprawdź ofertę klubów fitness i siłowni w Twojej okolicy


2.     Podnoszenie poprzeczki

Nasz organizm bardzo szybko adaptuje się do warunków otoczenia. Jeśli będziemy stale ćwiczyć na takim samym ciężarze, po pewnym czasie przestanie być to wysiłkiem dla naszego ciała. Postępy widoczne będą tylko wtedy, gdy będziemy stale pobudzać organizm do wzmożonego wysiłku. Nie zawsze podnoszenie poprzeczki wiąże się ze zwiększaniem obciążenia. Można wypróbować wydłużenie serii lub skrócenie czasu odpoczynku. Pamiętajmy też o urozmaicaniu treningów. Trzymając się jednego schematu ćwiczeń możemy liczyć na rozwój mięśni wyłącznie do pewnego stopnia. W pewnym momencie, niezależnie od tego jak intensywny będzie trening, mięśnie przestaną rosnąć.

3.     Regeneracja

Bez odpowiedniej regeneracji mięśnie nie będą miały możliwości, żeby urosnąć! Warto pamiętać, że organizm musi mieć czas na odpoczynek. Codzienne treningi mogą prowadzić do efektów odwrotnych od zamierzonych. Regeneracja mięśni, a potem nadbudowa komórek w mięśniach następuje wtedy, kiedy odpoczywamy, zwłaszcza podczas snu. Dlatego warto pamiętać też o odpowiedniej dawce snu